Sterowanie sygnalizacją świetlną w programie Easy Builder EB8000

Witam Państwa po dłuższej przerwie. Pamiętają Państwo zapewne mój projekt sygnalizacji świetlnej na panelu HMI. Rozbudowałem go o możliwość wyboru programów. W ten sposób możemy ustawić które pojazdy będą przejeżdżać jako pierwsze. Ponadto istnieje możliwość edycji wszystkich ustawień, tak aby drogowcy mogli ustawić optymalne czasy przełączania świateł.

Temat jest bardzo wdzięczny, a inspiracją było zadanie kwalifikacyjne na Mistrzostwa Polski Programistów PLC, które odbyły się w marcu tego roku we Wrocławiu, a na które organizatorzy nie chcieli mnie przyjąć ze względu na wiek 30+, podczas gdy regulamin dopuszczał wiek do 30 lat. Batalia mailowa na nic się zdała.
Na razie ze względu na rozpoczynający się rok akademicki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo Hutniczej muszę zawiesić pracę nad projektem.
W kolejnych odsłonach uzupełnię program o:

  • reagowanie na pojazdy uprzywilejowane, tak by ułatwić im przejazd
  • automatyczne przełączanie na żółty migający gdy w programie pojawi się błąd i wyświetlanie odpowiedniego komunikatu, tak by programista mógł łatwo zlokalizować błąd i go usunąć. To na wypadek gdyby ktoś chciał edytować program. Obecnie są zabezpieczenie uniemożliwiające wyjście sygnału kolizyjnego na zewnątrz
  • podobnie będzie program reagował gdy takie sygnały pojawią się poza sterownikiem np w wyniku zwarcia czy usterek przekaźników
  • wykrywanie przepalonych żarówek (pomiar natężenia prądu, wejścia analogowe)
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do współpracy
    Piotr Kania