Sterownik Siemens S7-300

Witam wszystkich.

Na wstępie dodam, że jestem początkujący jeżeli chodzi o sterwoniki PLC.
Posiadam sterownik siemensa S7-300 CPU313C-2 DP chciałem spytać o możliwości podłączenia go do laptopa (Oprogramowanie TIA Portal V14), jedyne informacje jakie udało mi się znaleźć w tym temacie to adapter MPI/USB czy to jedyna możliwość podłączenia tego sterownika pod komputer?? Dodam, że do sterownika mam jeszcze adapter S7-LAN jednak na jego temat również mało informacji.
Z góry dziękuje za udzielenie odpowiedzi.

S7-lan daje Ci mozliwosc podlaczeni sterownikow z mpi/ppi/dp do laptopa poprzez rj45. Druga Twoja przejsciowka daje kozliwosc podlaczenia tego sterownika poprostu przez usb. A wiec kazda z nich mozesz sie polaczyc do kompa.

Dla ścisłości adaptera MPI/USB nie posiadam, mam tylko S7-LAN jednak mam problem z połączeniem przez niego sterownika z komputerem. Jeżeli utworzę sobie nowy projekt i wybieram model sterownika przy próbie połączenia go przez opcję Go online mam do wyboru połączenie tylko przez Teleservice. Jeżeli wybiorę opcje Accessible devices to znajduje mi mój sterownik jednak mam do niego tylko podgląd w żaden sposób nie mogę ingerować w program i inne opcje.


Możesz podać trochę więcej informacji o twoim S7-LAN, producenta, model itp?
Z tego co pamiętam urządzenia tego typu to po prostu bramka komunikacyjna, więc np. produkty IHBsoftec wymagały zainstalowania sterowników(IBHNet:Settings within TIA® - IBHsoftec Wiki English) lub umieszczenia w projekcie stacji, która będzie reprezentowała to urządzenie(IBHNet:Settings within TIA® without IBHNet driver - IBHsoftec Wiki English).
Więcej informacji można znaleźć na stronie: IBHsoftec Wiki English nawet jeśli jest to urządzenie innego producenta to możliwe że sposób konfiguracji jest podobny.

Podepnę się pod istniejący temat. Dzisiaj trafiła mnie taka niespodzianka na produkcji, przyszedłem na zmianę i kolega zajmował się problemem dotyczącym jednej maszyny która zakłada worek PCV na paletę. Problem dotyczył że jeden z łańcuchów transportujących paletę nie działał, w automacie miał tzw “Time out chain” w sterowaniu ręcznym nie drgnął. Po dłuższych oględzinach, doszedłem do usterki i dotyczyła ona rolek prowadzących które chowają się (składają się) w momencie gdy rama główna zjeżdża na dół celem założenia worka na paletę. Ponieważ jeden z czujników rolek nie zatrzymywał się w pozycji - nie pozwalał na uruchomienie łańcucha gdyż suma - sumarum gdy te rolki nie są w pozycji poziomej - paleta jadąca po łańcuchu spadła by z rolek (gdyż nie miałaby trzymania bocznego).

Jako programiści - jaką logiką kierujecie się podczas programowania procesu produkcji, jak widać na powyższym przykładzie logika współdziałania dwóch elementów maszyny ma sens, gdyż w automacie - chcielibyśmy uniknąć sytuacji w której rolki boczne się nie wysuną i paleta spadnie z taśmociągu. Natomiast w ręcznym sterowaniu - łańcuch jak i rolki boczne powinny działać niezależnie.

Jako że jestem początkującym automatykiem, chciałbym zrozumieć hierarchię (o ile taka istnieje), lub toki myślenia programistów, co za tym idzie pozwoli mi to wykonywać moje obowiązki z łatwością (znając zasady logiki automatycznej).
Oczywiście większość sterowników u nas w firmie to S7.

Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam.

@Tomasz91: Kup sobie adapter pod usb. Koszt chińczyka to około 200 zł i masz z głowy wszelkie problemy;

@marslo: Wszystko zależy od dobrej praktyki programisty. Sam musisz wiedzieć co bedzie stanowiło niebezpieczeństwo dla użytkowników

Musisz myśleć przede wszystkim o tym, co może się wydarzyć, jakakolwiek kolizja, awaria itp.

Generalnie maszyny powinny być bezpieczne dla ludzi, a także bezpieczne dla samych siebie.

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedź. Będę miał to na uwadze podczas pisania pierwszych aplikacji.

@Lukasz.Drankiewicz
Kolego czy coś takiego zda egzamin dla step7 i s7-314c:
https://allegro.pl/oferta/kabel-do-programowania-s7-200-300-400-mpi-ppi-dp-10655079390?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_firma_przemysł&ev_adgr=Materiały+i+akcesoria&gclid=CjwKCAjwzMeFBhBwEiwAzwS8zPiPqfpg3guMDHH_6zOnJYDrUJiinBqBHSp1y6JnCbAtjAKV3EVmexoCoEwQAvD_BwE

Powinien być ok, ale nie mogę Cie zapewnić… ja mam ten i spełnia egzamin:

https://electropapa.com/pl/kabel-do-programowania-usb-mpi-ppi-dokrotkofalowek-zam-siemens-6es7972-0cb20-0xa0-czarny?currency=PLN&gclid=Cj0KCQjw78yFBhCZARIsAOxgSx1yzGpAHZpEfsE5B86tC3jnCiAaVJ4F_ORAkc-EVc-krCl82u3Z2NMaAmBZEALw_wcB