Studia Automatyka i Robotyka

Cześć wszystkim. Stoję przed wyborem kierunku studiów. Mianowicie spór rozgrywa się między Informatyką a Automatyką i Robotyką (oba kierunki na PW). W przeciągu 10 dni muszę podjąć oststanieczną decyzję. Dużą przewagą automatyki nad informatyką jest tworzenie rzeczy namacalnych, fizycznych oraz szeroki zakres wiedzy także w takich dziedzianch jak elektronika, programowanie plc itp. Pomimo tego, że nigdy nie miałem styczności z kablami, konstrukcjami czy bądź zwykłym “majsterkowaniem” wydaje mi się, że może to być bardziej interesujące niźli samo programowanie kodu. Tak jak w IT przeraża mnie czas pracy z komputerem tak w pracy automatyka niemalże czynnikiem dyskfalifikującym są delegację i wyjazdy służbowe. Właśnie ten temat chciałbym poruszyć. Czy w pracy automatyka konieczne są delegacje? Jak często takie delegacje mają miejsce. Jaki procent pracy, projektu zajmują delegacje a ile jest pracy nazwijmy to “stacjonarnej” w okolicy zamieszkania. Wiem, że część osób pracuje dwa tygodnie na zagranicznych zakładach, a potem wracają na jakiś czas do domu. Słyszałem, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że jako programista PLC część własnej pracy wykonuje w biurze a część finalną z uruchomieniem maszyny - u klienta na zakladzie. Taka forma brzmi już lepiej, niż ta przytoczona zdanie wcześniej. Podzielcie się własnymi doświadczeniami, być może wlace nie jest aż tak źle? Wrócę jeszcze do tematu informatyki. Łatwiejszy start po studiach, lepsze zarobki, praca na miejscu, staże i praktyki już na 2-4 semestrze, potencjalna praca już w trakcie studiów - to wszystko bardzo kuszące i niewątpliwie przemawiające na korzyść IT, ale jak wygląda sytuacja na AiR? Czy możliwa jest praca i wczesne praktyki juz w czasie studiów? Z tego co widziałem, często oferowane są praktyki na utrzymaniu ruchu (nie wiem co dokładnie to oznacza, aczkolwiek podejrzewam, że jest to coś niszowego). Jeszcze zapytam, dlaczego zauważalne jest zjawisko zmiany branży z automatyka na IT? Podzielcie się proszę własnymi spostrzeżeniami i historiami. Myślę, że będzie mi łatwiej podjąć później decyzję. Pozdrawiam.