Świąteczne projekty z automatyki :)


Witam wszystkich w tym szczególnym okresie jakim są święta. Zapewne większość z Was ma wolne i wszelkie projekty zakończyła lub odłożyła na następny rok, po to aby razem z rodziną spędzić ten wyjątkowy czas. Czas świąt to okres wielkich porządków, ale również okazja do realizacji innych ciekawych rzeczy z racji wolnego od pracy zawodowej. Chciałem przedstawić Wam 3 świąteczne projekty, w tym 2 które sam zrealizowałem :).

  1. Moja maszyna grająca utwór Jingle Bells.

Ten projekt zrealizowałem 2lata temu, kiedy uczęszczałem na zajęcia dla dorosłych z mechatroniki. Cały zestaw oparty jest na sterowniku LOGO. W skład zestawu wchodzą cymbałki, cewki z przekaźników R15, zasilacz, lampki i przekaźniki z diodami po to aby fajnie świeciło jak lampki na choince:). Program zrealizowany jest na timerach. Każda nuta ma określony czas trwania, a dźwięk przypisany jest do odpowiedniego wyjścia. Ta kombinacja tworzy utwór muzyczny.

  1. Robot Fanuc rysujący bałwanka

Kolejny projekt również wykonany na zajęciach z mechatroniki, który udało mi się wykonać korzystając z profesjonalnego robota Fanuc, taśmy izolacyjnej i 4 kolorowych pisaków. Robot pobiera pisaki ze sklejonego na szybkości taśmą izolacyjną przybornika i według wcześniej zrobionego programu rysuje bałwanka.

  1. Grające świąteczne roboty od mitsubishi

Ostatni ciekawy świąteczny projekt pochodzi od Mitsubishi Electric. Film bardzo fajnie zrealizowany, pokazujący roboty tej firmy ubrane świątecznie i wykonujące utwór na instrumentach. Kiedy zapada noc, roboty budzą się do życia, tworząc zespół muzyczny. Brawo za pomysł i wykonanie, bardzo kreatywne podejście do automatyki.

Wszystkiego dobrego i miłego oglądania. Wesołych Świąt

Zgłaszam ten artykuł do Konkursu iAutomatyka i akceptuję jego regulamin.

2 polubienia