Układy bezpieczeństwa - połączenie równoległe i szeregowe elementów

Cześć i Czołem.
Mam pytanie odnośnie łączenia równoległego elementów w układach safety. Najlepiej omówić to na przykładzie. Na maszynie są skanery bezpieczeństwa oraz krańcówki bezpieczeństwa od ruchomego elementu. I teraz czy można wpiąć w przekaźnik bezpieczeństwa równolegle krańcówkę ze skanerem? W momencie kiedy krańcówka wykrywa bezpieczną pozycję ruchomego elementu to skaner ma nie odcinać możliwości pracy pozostałej części układu. Pytanie czy takie połączenie jest zgodne ze sztuką i normami.
I jeszcze jedna sprawa: szeregowe łączenie. Czy można łączyć szeregowo różne elementy Safety np skaner, krańcówka bezpieczna i grzyb? I wszystko na jedno wejście przekaźnika bezpieczeństwa. I ponownie pytanie czy takie połączenie jest zgodne ze sztuką i normami. Wiem, że skanery lub bariery łączy się kaskadowo ale nie spotkałem się połączeniem różnych elementów w jeden szereg i stąd pytanie.

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oceny ryzyka. Jeśli ryzyko jest redukowane z zastosowaniem technicznych środków bezpieczeństwa do wartości akceptowalnej dla wszystkich trybów pracy (a być może to masz na myśli), to stosowanie alternatywnych funkcji bezpieczeństwa jest możliwe.

Jeśli zaś chodzi o łączenie wszystkich urządzeń w szeregu to nie jest to łatwe do wytłumaczenia, dlatego podsyłam link, gdzie można się na ten temat więcej dowiedzieć.

Podłączę się pod temat. Mam zainstalowany zamek do drzwi z pinem bezpieczeństwa. Podłączony jest oryginalnie - przewód 1 do 24V, drugi przewód do wejścia A1 przekaźnika telemecanique APS-AC. Niestety w pozycji otwartej wyrzuca błędy i maszyna nie startuje. Miał ktoś z Was do czynienia z tym przekaźnikiem i połączeniem ?

Czy na przewodzie nie pozostaje jakieś napięcie? Każdy przekaźnik bezpieczeństwa ma wykrywanie takich przypadków i dla niego to jest jakby przebicie/ uszkodzenie przewodu. Pamiętaj że te 24V musi być to samo co zasila przekaźnik.

Wrzuć schemat podłączenia to wtedy będę w stanie sprawdzić w czym jest problem.

Nie mam niestety dokumentacji tej maszyny, ona była odzyskana z rynku wtórnego bez dokumentacji. Zrobiłem to troszkę inaczej: Do istniejącego zamka który jest wewnątrz maszyny podłączyłem kolejny zamek szeregowo - tym razem do drzwi. Działa jak natura chciała.

Modernizacja systemu bezpieczeństwa bez rozrysowania schematu i przeanalizowania ryzyka to prosta droga do tragedii. Nawet nie myśląc o konsekwencjach prawnych, trzeba mieć na uwadze, że komuś może stać się krzywda, a nawet Tobie

Łączenie równoległe to mostkowanie sygnału, ominięcie warunku bezpieczeństwa.
Tylko układ gdy elementy w układzie szeregowym dają gwarancję właściwego zadziałania. Znam takie przypadki że strefy maszyny mają szeregowo łączone przyciski bezpieczeństwa - jedna para styków jest w pętli safety a druga daje info do PLC że ten konkretny przycisk jest wciśnięty.
Ale
zależne jest to też od układu sterowania - bo możemy "wyłączać kurtynę gdy uaktywniasz krańcówkę aby na przykład paleta mogła opuścić chroniony obszar. Bez konkretnej analizy przydatku nie można powiedzieć czy łączenie równoległe jest dopuszczalne czy nie. Taką sumę logiczną powinien robić układ bezpieczeństwa a nie połączenia elektryczne.