Układy bezpieczeństwa - połączenie równoległe i szeregowe elementów

Cześć i Czołem.
Mam pytanie odnośnie łączenia równoległego elementów w układach safety. Najlepiej omówić to na przykładzie. Na maszynie są skanery bezpieczeństwa oraz krańcówki bezpieczeństwa od ruchomego elementu. I teraz czy można wpiąć w przekaźnik bezpieczeństwa równolegle krańcówkę ze skanerem? W momencie kiedy krańcówka wykrywa bezpieczną pozycję ruchomego elementu to skaner ma nie odcinać możliwości pracy pozostałej części układu. Pytanie czy takie połączenie jest zgodne ze sztuką i normami.
I jeszcze jedna sprawa: szeregowe łączenie. Czy można łączyć szeregowo różne elementy Safety np skaner, krańcówka bezpieczna i grzyb? I wszystko na jedno wejście przekaźnika bezpieczeństwa. I ponownie pytanie czy takie połączenie jest zgodne ze sztuką i normami. Wiem, że skanery lub bariery łączy się kaskadowo ale nie spotkałem się połączeniem różnych elementów w jeden szereg i stąd pytanie.

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oceny ryzyka. Jeśli ryzyko jest redukowane z zastosowaniem technicznych środków bezpieczeństwa do wartości akceptowalnej dla wszystkich trybów pracy (a być może to masz na myśli), to stosowanie alternatywnych funkcji bezpieczeństwa jest możliwe.

Jeśli zaś chodzi o łączenie wszystkich urządzeń w szeregu to nie jest to łatwe do wytłumaczenia, dlatego podsyłam link, gdzie można się na ten temat więcej dowiedzieć.

Podłączę się pod temat. Mam zainstalowany zamek do drzwi z pinem bezpieczeństwa. Podłączony jest oryginalnie - przewód 1 do 24V, drugi przewód do wejścia A1 przekaźnika telemecanique APS-AC. Niestety w pozycji otwartej wyrzuca błędy i maszyna nie startuje. Miał ktoś z Was do czynienia z tym przekaźnikiem i połączeniem ?

Czy na przewodzie nie pozostaje jakieś napięcie? Każdy przekaźnik bezpieczeństwa ma wykrywanie takich przypadków i dla niego to jest jakby przebicie/ uszkodzenie przewodu. Pamiętaj że te 24V musi być to samo co zasila przekaźnik.