Bardzo częstym błędem wśród projektantów jest brak uziemienia “minusa” zasilacza. W normie PN-EN ISO 13849-2 przedstawiono np. tzw. podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą WSZYSTKICH kategorii bezpieczeństwa wg PN-EN ISO 13849-1, począwszy już od architektury kategorii B. Jedną z takich podstawowych zasad bezpieczeństwa jest stosowanie uziemień:
Jedna strona obwodu sterowniczego, jeden zacisk cewki roboczej każdego urządzenia działającego z wykorzystaniem elektromagnesu lub jeden zacisk innego urządzenia elektrycznego są przyłączone do układu połączenia ochronnego (patrz IEC 60204-1:2005, 9.4.3.1).
Niestety w maszynach, dla których przeprowadzam testy funkcjonalne i audyt bezpieczeństwa, często tego przyłączenia brak. Oto fragment autentycznego schematu maszyny:
Jednak to, że przyłączenia do uziemienia nie narysowano, nie musi świadczyć o tym, że go nie ma. Ale w przypadku tej akurat maszyny, instalator połączył obwody zgodnie ze schematem, co można zobaczyć na zdjęciu:
Zdarza się również, że uziemienie znajduje się przy złączce, ale w tej maszynie tego również nie było.
Czym to skutkuje?
Obwód wtórny zasilacza jest odseparowany od strony pierwotnej. Jeśli tam został przyłączony przewód ochronny, nie oznacza to, że obwód wtórny jest również podłączony do układu połączeń ochronnych. Obwód wtórny bez uziemienia staje się obwodem SELV, a w przypadku maszyn obowiązuje obwód PELV wg aktualnie obowiązującej normy PN-EN 60204-1 (harmonizacja nowego wydania normy dopuści SELV z pewnymi dodatkowymi warunkami, jak np. obowiązkowe stosowanie wyłączników różnicowoprądowych).
Separacja powoduje, że jeśli w części obwodu SELV wystąpi zwarcie do masy, prąd zwarciowy niekoniecznie zostanie wykryty. Może się natomiast zdarzyć, że część obwodu sterowania będzie działać, a część nie. Może to doprowadzić do nieprzewidzianego zachowania się układu sterowania maszyny.
Brak podłączenia do układu połączeń ochronnych zauważam przy jednej maszynie na 3 przeze mnie oceniane. Zatem problem istnieje i postanowiłem się tym podzielić - może się ta wiedza komuś przydać.