W jakim programie tworzyć schematy elektryczne

Witam!
Pytanie prozaiczne, ale w sumie ważne. Jak w tytule jaki program do schematów elektrycznych? U nas w firmie schematy tworzy się… w Corelu. Przynajmniej tworzyło się dopóki kierownik nie odszedł na emeryturę. Teraz niejako to spada na mnie, a corel nie bardzo mi pasuję. Słyszałem o ePlan i see electrical. Jak to wygląda cenowo? Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Adam

Cześć,
Ja mogę polecić Design Spark Electrical, jest to darmowa program z dość dużą bazą elementów. Ograniczeniem jest 15 stron ale może byc w formacie A3, więc myślę że można zmieścić dużo :slight_smile:

1 polubienie

U mnie wciąż króluje AutoCad 2010 i to bez nakładki elektrycznej, ale nie jest to optymalne rozwiązanie. Aktualnie jestem na etapie wprowadzania do firmy See Electrical’a V8 w wersji Standard więc mogę Ci podpowiedzieć jak mniej-więcej wyglądają ceny.
Samo oprogramowanie w tej wersji kosztuje około 8k zł, dodatek do projektowania pulpitów i szaf ~2k. Do tego, jeśli chcesz posiadać dostęp do bazy elementów on-line musisz dobrać WEB Catalog Access i roczną umowę serwisową, która wyjdzie około 3k ( nie pamiętam czy aby to nie jest wartość procentowa od całości zamówienia ). Jakbyś chciał posiadać możliwość przenoszenia licencji między komputerami to dopisz do całości 400 zł.

Pozdrawiam
Bartek

1 polubienie

Ja osobiście polecam WSCAD’a bardzo intuicyjne oprogramowanie, duża baza elementów.

Korzystałem zarówno z Wscad i See Electrical Expert i śmiało polecam to drugie. WSCad ma dużą bazę elementów ale filozofia rysowania kolanek to chory pomysł, w See połączenia są pomiędzy aparatami i łatwiej to ogarnąć, tym bardziej jeżeli chce się zrobić kolorowe/numerowane potencjały

1 polubienie

Ja polecam PCSchematic. Sam działam w nim od kilku lat. Program jest dosyć intuicyjny i posiada dużą bazę elementów, która jest co jakiś czas aktualizowana. Miałem okazję porównać go z oprogramowaniem ePlan i nie ukrywam że oprócz ceny nie zauważyłem dużej różnicy w pracy.

Pozdrawiam
Mateusz

Bądźmy na poziomie polecam EPlan i tylko ten program jak komuś zależy nad szybkim zarządzaniem projektem a nie tylko narysowanie schematu ideowego

Zaznaczę, że nie uważam aby eplan był złym programem.
Aczkolwiek dla początkującej firmy wydatek przynajmniej 35 tysięcy na oprogramowanie do narysowania kresek brzmi jak nieśmieszny żart, nie do końca rozumiem zachwyt eplanem, czy korzystałeś z konkurencyjnego oprogramowania skoro twierdzisz, że inne nie są na poziomie?

Moje osobiste spostrzeżenia i to chyba nie tylko moje bo ostatnio słyszałem od kogoś kto kupił see electrical expert i po kilku miesiącach zakupił EPlan stwierdził że see to jakieś nieporuzumienie. Oczywiście każdy robi jak uważa … jak patrzę na see electrical expert to jak czasy z atari ale już się poprawiło jeśli chodzi o wersję v4r3 przynajmniej normalny menadżer projektu/ stron

Pamiętajmy że EPlan jak i see expert składa się z modułów nie musisz wszystkiego kupowac. Dodatkowo EPlan możesz kupić licencje np. do 100 stron…

Dzwoniłem w sprawie eplana do dystrybutora w Polsce i podział był na 20 stron lub więcej, potem dodatkowa umowa serwisowa. Wersja podstawowa na schematy powyżej 20 stron to było minimum 35 tysięcy, także to jest jakaś prześmieszna kwota i nigdy w życiu tego nie popełnię.
Pracowałem przy dużych projektach w See i WSCad - nie uważam żeby im czegoś brakowało do narysowania schematów, a tym bardziej należy pamiętać, że ostatecznie to i tak klient za wszystko płaci, a klientem często jesteśmy my sami :slight_smile:
Ps. To w końcu pracowałeś w innych programach czy nie? Ciężko uważać coś za najlepsze nie mając porównania

3 polubienia

Dla mnie też cena eplana nie wyglądała fajnie. @grabek wspomniał że ePlan posiada licencję z ograniczeniem ilości stron. Inne firmy też stosują ograniczenia do ilości stron lub narysowanych symboli, ale posiadają też bardziej przystępna cenę. Według mnie nie chodzi tu o to żeby mówić że tylko ten program jest dobry, ale podzielić się uwagami. Jak mówiłem miałem okazję porównać ePlan oraz PCSchematic, nie pracowałem z See więc nie mogę nic powiedzieć. Ale prawda jest taka że każdemu przypadnie do gustu coś innego.

2 polubienia

Nie jestem zwolennikiem Eplana - zaznaczam na początku, ale nie ukrywajmy jak ktoś pracuje w branży automotive przy projektowaniu np. dla grupy VW to wie, że tam to standard i nie obejdzie się bez tego.
Niestety jest to wydatek na tyle duży, że firmy nawet te z kilkuletnim stażem nie stać na wydatek prawie 40 klocków za program, który mogą mieć za 1/3 tej ceny innego producenta . Smutne ale prawdziwe.

1 polubienie

I najważniejsze że Eplana nie można później sprzedać jakiejś innej firmie. Tylko już dożywotnio jest osoby która go zakupiła.

@Marcel.K
Ja kiedyś korzystałem z gołego AutoCADa z własną biblioteką symboli. Od pewnego czasu pracuję w PCSchematic. Eplan faktycznie jest bardzo drogi Z moich obserwacji niewiele firm spoza branży automotive/farmacji/ typowych biur projektowych z niego korzysta.

2 polubienia

Na uczelni spotkałem sie z systememi firmy intersoft.pl konkretnie ArCadia, które są stosunkowo dobre i tanie jak za programy tego typu.

Tanie, ale czy dobre ? :slight_smile: Schematu automatyki w tym nie zrobisz, takiego z prawdziwego zdarzenia. Lepiej zacząć już od darmowego Qelectrotech :slight_smile:

@McMarco Patrz tytuł tematu. W tym programie (Arcadia) jest moduł do projektowania elektryki. I teraz patrząc ze Autocad z 3D nie LT (standard) kosztuje ok 12 tys zł to ceny ArCadii są 4 razy niższe. Powiesz Autodesk dał mi rabat kupuje Autocada, bo miałem taki przypadek że za Autocada jedna firma chciała 2,2 tyś zł, ale drobnym drukiem było że licencja na 20 stanowisk i to jest cena jednostkowa. Wszystko zależy jaką dużą masz firmę, programy tego typu zwłaszcza Autocad można zaaamortyzować (wrzucić w koszty) ponieważ nowa wersja wychodzi co rok.

Ja mam doświadczenia z SEE i ten program doprowadza mnie do wysokiej irytacji.
Tam ze wszystkim jest pod górkę, definiowanie nowych symboli, powiązanie z bazą aparatów, precyzyjne rysowanie, modyfikacje arkuszy formatowych, to droga przez mękę.

Generalnie takie programy powinny być jak najwygodniejsze obsłudze a nie utrudniać życie. Obecnie w programach jest mania robienia setek zakładek opcji wodotrysków i jak chcesz coś zmienić to musisz się na klikać.

Tak się kiedyś zdenerwowałem, aż napisałem na swoje potrzeby amatorski program w języku makr oBasic. W OpenOffice jest możliwość rysowania wektorowego i przypisania atrybutów do symboli w rysunku.

Program generował:

  • powiązania styków cewek i rozliczenie styków
  • powiązania adresów PLC,
  • adresacje krosową pomiędzy stronami.
  • zestawienia spisu rysunków,
  • numerowanie rysunków,
  • zestawienie materiałów,
  • zestawienia sygnałów PLC
  • zestawienie zacisków

Zestawiania mogły być też generowane do arkusza calc adresami które można sobie było wkleić ręcznie do codesysa. A nawet można było robić import z arkusza calc do rysunku.

Dodatkowo były też opcje:

  • wstawiania połączeń kropek oraz korekta i dociągania linii i prostowania linii gdy były lekko nie dorysowane.
    *automatyczne rysowanie symboli (czyli generujesz na stronie np 8 cewek albo 3)
  • automatyczne rysowanie symboli kanałów PLC wg zadanej liczby
  • automatyczne przenumerowywanie zaznaczonych symboli danego rodzaju np cewek, styków, kanałów plc, zacisków na danej stronie.

Największy projekt miał około 100 stron rysunków.
Na koniec można było wydrukować i wygenerować pdf.

1 polubienie

Witam. Ja w Firmie gdzie pracuje stałem przed wyborem programu do rysowania (wcześniej był autocad). miałem do wyboru See lub PCschematic. na początku skłaniałem się do SEE ale mają tylko wersje 30 dniową trialową a że w pracy nie tylko rysuje a też robię całą resztę to trial się skończył i pomimo jednego przedłużenia nie miałem czasu nad nim posiedzieć i dlatego pracowałem więcej na PCs i przekonał mnie. Rysowanie schematów jest łatwe w nim, pomaga duża baza aparatów (systematycznie poszerzana) i symboli a w cenie dostajemy wszystko, ograniczenia w zależności o wersji (aparaty lub strony). Ja program polecam.