Wybór szkoły /kursu automatyki PLC

Cześć automatycy Pytanie do was bardzo bym chciał zapisać do szkoły/kurs automatyki programowania PLC czy projektowania maszyn PLC oraz budowę od podstaw maszyn czy lini produkcyjnej jestem po szkolę zawodowej Elektryk chciałbym zrobić kurs szkolenie zakresie automatyki czy mechatronika bardzo podoba mi sie taka praca to jest cos co bardzo lubię i interesuje sie najbardziej po za praca zajmuje sie tez projektowaniem fusion 360 elementów 3d oraz projektowaniem płytek drukowanych PCB posiadam 2 zbudowane drukarki 3d od podstaw oraz jedną maszynę CNC wolnej chwili kończę tokarkę CNC jestem województwa łódzkiego czy ktoś korzystał ze szkoleń Centrum kształcenia praktycznego np z łodzi czy Krakow lub gdzie warto pójść na kurs aby zdobyć zawód Pozdrawiam Krzysztof

Wiem, że @MechatronikCKP odbył szkolenia w centrum w Krakowie, generalnie poleca ale może go przywołam to się wypowie co i jak.

Ja ze swojej strony mogę polecić inwestycję w kursy online na stronie www.pieceofautomation.pl a w szczególności kurs z podstaw programowania sterowników na początek. Obecnie pracujemy nad kolejnymi kursami z podstaw automatyki, które powinny pojawić się pod koniec roku.

Zobacz jeszcze ten wątek. Jest tam sporo linków do darmowych źródeł wiedzy:

1 polubienie

Czesc dziękuje za odpowiedz interesuje mnie szkolenie z możliwością zdania egzaminu państwowego

W centrum kształcenia dają certyfikaty ukończenia i jeśli masz możliwość uczestniczenia to będzie to dobry krok. Widziałem z filmów @MechatronikCKP, że mają tam wiele sprzętu do praktyki.

Edit.
Tutaj masz jego kanał na YouTube. Sporo filmów jest z CKP Kraków.
https://www.youtube.com/channel/UCo8QsuZTt_1HPDHM-rMKwIg

czy po ukończeniu kursu mając ten certyfikat ukończenia kursu bedzie ciezko z znalezieniem pracy ? chciałbym sie rozwijać w tym kierunki jezdzić na szkolenia oraz targi

Sam certyfikat będzie ładnie wyglądał w CV. To może pomóc w zaproszeniu na rekrutację. Natomiast to jaką zdobędziesz pracę będzie zależało od Twoich umiejętności.

Może warto szukać pracy w tym zawodzie już teraz? Często można dostać pracę bez większego doświadczenia, wystarczy podstawowe. Firma później szkoli na własną rękę.
Zobacz ogłoszenia pracy dla Automatyków na allektro.pl. Dodaj się też tam do katalogu Automatyków i opisz swoje umiejętności :ok_hand:

powiedz mi czy mozna uczyc sie programowania za pomocą symulatora słyszałem ze jakiś jest ze np widac jak linia pracuje budować mozna np własną linie i zaprogramować i zobaczyc i zastanawiam sie nad zakupem zestawu szkoleniowego jaki byś polecał oraz gdzie mozna zakupic stojak pod pozespoły

Stojak nie jest niezbędny. Wystarczy kawałek płyty i szyna DIN. Resztę też można wykonać warsztatowo. Są gotowe stanowiska ale ceny są kosmiczne. Z resztą i tak po kilku miesiącach się nauczysz i będziesz chciał to sprzedać.
Obecnie jest kilka stanowisk używanych tutaj

Na symulatorach też da się uczyć. Wybierasz oprogramowanie do sterownika PLC z symulatorem. Do tego oprogramowanie do HMI z symulatorem np EasyBuilderPro od Weintek. Łaczysz to wirtualnie i możesz sterować i symulować sobie co tam zwizualizaujesz. Linki dałem wyżej.

Jeśli chcesz sprzęt. Możesz zacząć od popularnego sterownika Siemens S7-1200 ale tutaj oprogramowanie TIA Portal będzie dość drogie.

Horner jest ok i ma darmowe oprogramowanie.

Tanio wyjdą też sterowniki Delta ale nie wiem jak jest tam z panelem HMI.

Można się zainteresować sterownikami Unitronix z wbudowanym wyświetlaczem np. Samba.

Obecnie do podstaw można polecić też jeden z zestawów startowych od Eaton:

  • EASY-BOX-E4-UC1; 197227; Jednostka podstawowa UC, przewód komunikacyjny, kod licencji easySoft, ulotka easyE4
  • EASY-BOX-E4-DC1; 197228; Jednostka podstawowa DC, przewód komunikacyjny, kod licencji easySoft, ulotka easyE4

Witaj Marcinie, przepraszam że dopiero teraz odpisuję, ale gdzieś zapodziałem hasło i dziś dopiero je odnalazłem. Co do kursów w Centrum Kształcenia Praktycznego , to dalej polecam :slight_smile: .Każdy kurs kończy się egzaminem państwowym i tak jak ja można zrobić technik elektryk lub technik mechatronik, więc papier nie jest zły, a co do pracy to faktycznie wszystko zależy od umiejętności i od prezentacji samego siebie na rozmowie :slight_smile:

2 polubienia

Jest coś takiego:

Nigdy nie korzystałem ale wyglada fajnie :slight_smile: