easyE4 w przepompowni ścieków przykład aplikacji

Cześć Klubowicze

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić projekt modernizacji przepompowni ścieków w moim zakładzie pracy. Z racji tego iż przepompownia znajduje się na terenie zakładu nie jest wymagana zdalna wizualizacja jej pracy, obsługa dostępna jest przez 24 godziny na dobę. Sterownik który zarządzał pracą pomp uległ uszkodzeniu więc nadarzyła się okazja do zastosowania małego plc easyE4 firmy Eaton. Sterownik którego użyłem to easyE4-AC-12RC1, jego napięcie zasilania to 100-240VAC/DC posiada osiem wejść i cztery wyjścia przekaźnikowe.
easyE4%20230v-vert

Plc easyE4 idealnie nadaje się do tego projektu, mały i ma wyświetlacz hmi oraz slot na kartę pamięci którą użyłem jako data logger pracy przepompowni

Wykorzystałem siedem wejść sterownika :

I1 – czujnik pływakowy poziomu suchobiegu

I2 – czujnik pływakowy poziomu minimalnego

I3 – czujnik pływakowy poziomu maksymalnego

I4 – styk NO termik pompy 1

I5 – styk NO termik pompy 2

I6 – przełącznik praca automatyczna pompy 1

I7 – przełącznik praca automatyczna pompy 2

I8 – nie wykorzystane :slight_smile:

Wyjścia sterownika okablowałem jako :

Q1 – stycznik pompy 1

Q2 – stycznik pompy 2

Q3 – lampka led czerwona awaria pompa 1 (miganie 0.5s)

Q4 – lampka led czerwona awaria pompa 2 (miganie 0.5s)

Zasada działania algorytmu sterowania pompami jest taka sama jak w projekcie, który opisałem w klubie automatyka we wrześniu, artykuł dostępny pod tym linkiem bit.ly/zelio2przepompownia.
Można sobie porównać jak rozwiązałem sterowanie na plc zelio logic 2 a jak przedstawia się to na easyE4. Program na easyE4 napisałem w języku ladder.

Do wizualizacji pracy pomp użyłem dwóch ekranów. Do przełączania się między ekranami służy przycisk P2 (góra)

Ekran hmi 1 przedstawia osiągane poziomy, stan pracy pomp (wł/wył), praca automatyczna pomp, liczniki pracy pomp (godziny, minuty, sekundy).

Poziom suchobieg osiągnięty, pompy załączone do pracy automatycznej

Poziom suchobieg oraz minimalny osiągnięte, załączona pompa 2 do pracy.

Poziom suchobieg, minimalny oraz maksymalny osiągnięte załączona pompa 1 i pompa 2

Ekran hmi 2 przedstawia ilość załączeń, odstawień oraz awarii pomp

W programie sterownika wykorzystałem cztery ekrany alarmowe :

Alarm 1 termik 1

Alarm 2 termik 2

Alarm 3 pływak poziom suchobieg, alarm pojawi się gdy pływak ulegnie zablokowaniu

Alarm 4 pływak poziom minimalny, alarm pojawi się gdy pływak ulegnie zablokowaniu

W przypadku wystąpienia awarii i pojawieniu się komunikatów alarmowych są one wyświetlane do czasu usunięcia usterki przez personel obsługi.

Tak wygląda rozdzielnica przepompowni

Wnętrze zbiornika przepompowni

Na koniec tego artykułu zapraszam wszystkich klubowiczów i osoby zainteresowane do oglądnięcia krótkiego filmu prezentującego symulację pracy pomp w programie easy soft.

Zgłaszam ten artykuł do Konkursu iautomatyka.pl i akceptuję jego regulamin.

2 polubienia

Gratulujemy :slight_smile:

Praca zosała wyróżniona w Konkursie iAutomatyka - edycja GRUDZIEŃ 2019

Nagrodę dostarcza ambasador konkursu:

1 polubienie