Jak programować, języki, systemy

Cześć, gdyby ktoś chciał się podzielić wiedzą to z chęcią poczytałbym artykuły czy też Wasze odpowiedzi na temat programowania (oczywiście PLC!).

W jakich językach najbardziej opłaca się programować? Czy większe projekty są tworzone w językach wysokiego poziomu czy wciąż niski, oraz jakie są to języki (myślę, że drabinki są już coraz rzadziej używane szczególnie do bardziej zaawansowanych rzeczy).

Druga część pytania bardziej doprecyzowana to w jaki sposób tworzy się systemy SCADA, a raczej “w czym” się je programuje.

Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrówka :slight_smile:

Ej gościu,
Ale odnośnie pierwszej częsci pytania był taki temat ostatnio:


Nawet udzielałem odpowiedzi.

Odnośnie systemów SCADA to wykonuje się je za pomocą oprogramowania producenta. Przeważnie producent udostępnia możliwość pisania skryptów np. WinCC skrypty w języku C lub VB. Dodatkowo w WinCC wszystko, co wykonamy za pomocą graficznego interfejsu jest tłumaczone i sprowadzane do skryptu w C.

Faktycznie nawet miałem to nadrobić i mi kompletnie z głowy wypadło, już nie będę usuwał może ktoś coś nowego akurat dorzuci, mój błąd, gościu.

Za resztę dzięki właśnie szukam takich odpowiedzi bardziej z praktyki i prawdziwego życia a nie jakieś pierwsze lepsze ogóły.