Jaki zestaw startowy/startowy do nauki programowania PLC?

Wcześniej pisałem w tym temacie Prefabrykacja szaf jak zdobyć doświadczenie?

Obecnie pracuję jako elektromonter i kończyłem Automatykę i Robotykę I stopień na Politechnice 2 lata temu. Teraz chciałbym zmienić pracę i znalazłem parę ogłoszeń firm, które nie wymagają doświadczenia i w ogłoszeniu mieli napisane “mile widziani absolwenci studiów wyższych bez doświadczenia zawodowego w branży automatyki (umożliwiamy szybki rozwój poprzez wewnętrzne szkolenia PLC)”

Na studiach mieliśmy sporo programowania PLC głównie Siemens/B&R w języku drabinkowym. I teraz to kwestia przypomnienia z tym, że w ogłoszeniu jest język SCL

[Mile widziane:
+znajomość sterowników PLC (środowisko SIEMENS STEP7 i TIA PORTAL) na poziomie konfiguracji/diagnostyki/programowania oraz komunikacji z urządzeniami automatyki przemysłowej (Profinet, Profibus)

+dobra znajomość środowiska TIA PORTAL, języka SCL oraz sieci PROFINET będzie dodatkowym atutem)]

I teraz znalazłem książkę Podstawy programowania sterowników S7-1200 w języku SCL i zestaw startowy do tego sterownika kosztuje 735 zł (Simatic S7-1200)
Zestaw startowy Siemens SIMATIC S7-1200 PROMO - sterownik PLC S7-1200 CPU1211C DC/DC/DC, przycisk - Sklep Kamami

I tak się zastanawiam, bo lepszy byłby jakiś zestaw z panelem HMI, jak myślicie kupić ten konkretnie Siemensa czy jakiś inny z panelem HMI. Może jakiś polecicie? Czy może uczyć się przez symulator, ale studentem już nie jestem więc do Tia Portal dostępu już nie mam. I co do kwestii komunikacji między sterownikami o sieci Profinet skąd brać info.

I znacie jakieś inne materiały/książki o programowaniu w języku SCL?

Ponawiam pytanie, ktoś się wypowie? :wink:

Oczywiście 735 zł za sterownik to śmiech cena i warto to kupić nie tylko ze względu na poszerzanie swojej wiedzy ale też na przyszłość. Możesz zbudować fajną stacje zautomatyzowaną gdzie będziesz testował różne urządzenia na profinecie. Ale jeśli masz fundusze i możesz dodać kilka stówek więcej to bierz 1212. Możesz później sporo rozbudować taki sterownik ponieważ 1211 jest zamknięta w rozbudowie. Do tego jak chcesz hmi to bierz najtańszego liteon albo jakieś inne chińskie coś co obsługuje ethernet. Nie patrz na Siemensa bo przepłacisz. Byłeś już na jakieś rozmowie ?

Nie jeszcze nie, do środy jest ważne te ogłoszenie wyślę CV + list motywacyjny, bo wymagany jest i może się odezwą. Jak nie to jak przyjdzie mi ta książka to przerobię zadania w SCL i potem postaram się zrobić w LAD. No i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej tak ogólnie i z pytań które pisałeś.

A tak na szybko udało mi się zdobyć
Podręcznik programowania S7-1200 _PL - https://www.plcs.net.pl/index.php/view-details/1-instrukcje-i-podreczniki/2-siemens/93-sterowniki-s7-1200/353-podrecznik-programowania-s7-1200-_pl.html

I fajny zestaw ćwiczeń/skrypt/instrukcje do cwiczeń z AGH z Laboratorium Aparatury Automatyzacji w języku SCL+LAD z układem regulacji temperatury/ciśnienia/doborem nastaw PID itp. - https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://home.agh.edu.pl/~romus/Laboratorium%20Aparatury%20Automatyzacji/Instrukcje%20do%20cwiczen/instrukcje%20AA%202017%20v6.pdf&ved=2ahUKEwiRhOXWt5vyAhUEy6QKHfSUAiUQFnoECCIQAg&usg=AOvVaw0elaN5xpxz0TXhd3UKWub9&cshid=1628220671930

żeby sobie przypomnieć co nieco. No a jak się nie odezwą to będę szukał innych firm na stanowisko w Utrzymaniu Ruchu jako automatyk lub młodszy programista PLC jak w tym ogłoszeniu.

Jedynie nie wiem co z Tia Portal, bo studentem już nie jestem, a licencja kupując zestaw startowy jest tylko na 21 dni masz jakiś pomysł?

Skąd jesteś?

Możesz też zawsze gdzieś złapać pracę jako technik na utrzymanie i potem łatwiej przeskoczyć wewnątrz firmy na automatyka. Ja tak właśnie zaczynałem.

Co do stanowisk do uczenia to nie wiem czy na potrzeby książki Gilewskiego do SCL musisz mieć sterownik. Tak na prawdę symulator jest wystarczający na przerobenie materiału. Jeśli już bardzo chcesz to panelu HMI nie kupuj bo już na pewno nie będzie potrzebny. Tak jak wyżej pisał kolega najtaniej i najlepiej S7 1212. Jak kupisz w wersji AC/DC/DC to nie potrzebujesz zasilacza do zabawy więc podłączony na kabelku do gniazdka postawisz na biurku przy kompie :slightly_smiling_face:

Z stolicy Wielkopolski. To jest ten o którym wspomniałeś? -> SklepAutomatyka24 6ES7212-1BE40-0XB0 SIEMENS 6ES7212-1BE40-0XB0

No czekam właśnie na książkę, tylko gorzej jak mi się skończy okres próbny 21 dniowy na Tia Portal. A orientujesz się może ile kosztuje licencja na podstawową wersję z symulatorem PLCSIM?

Bo znalazłem te dwie SklepAutomatyka24 6ES7822-0AA00-0YM0 SIEMENS 6ES7822-0AA00-0YM0

http://sklepautomatyka24.pl/6es7822-0aa05-0ye5-p23091.html

za mniej niż 500 zł, ale to wersje “Upgrade”, więc pewnie trzeba mieć wcześniejsze wersje, i żeby od 0 moc zainstalować to pewnie bym musiał wybrać tą za 1045 zł SklepAutomatyka24 6ES7822-0AE06-0YA5 SIEMENS 6ES7822-0AE06-0YA5 ??? Albo może jest inne darmowe oprogramowanie do programowania S7-1200 albo samej symulacji?

No to jak że stolicy Wlkp to szkoda że od razu się nie zgadalismy. Mogę Ci załatwić od zaraz pracę w zakładzie VW we Wrześni. Tam na pewno będziesz miał kontakt z nowoczesną technologią . Mogę jeszcze Cię zarekomendowac i na pewno dadzą Ci szansę. Resztą będzie zależała od Ciebie.

A co darmowych programów do programowania i symulacji to ISPSoft od firmy delta. Informacje odnośnie licencji TiaPortal to głośny temat tabu o którym wszyscy mówią ale nikt Ci tego nie napiszę wprost. :wink: