Pensja Automatyka – Czy jest to opłacalne zajęcie? - Pasja Automatyki

Cytat z artykułu:

Automatyk Utrzymania ruchu jest osobą odpowiedzialną za usuwanie bieżących awarii, modyfikację maszyn i urządzeń , drobne zmiany oprogramowania HMI i PLC. Jest to praca zmianowa często w systemie 3 lub 4 brygadowym . Na tym stanowisku często nasza pensja będzie wyceniana godzinowo tzn. kwota brutto za godzinę pracy. Możemy tutaj liczyć na wynagrodzenie od 15-35zł brutto za godzinę w zależności od doświadczenia. Biorąc pod uwagę miesiąc, w którym przepracujemy 168 godzin możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu od 2520zł do 5880zł brutto.

Znam automatyków z utrzymania ruchu, którzy zarabiają po 7-8k brutto na rękę + dodatki 50 i 100 oraz nadgodziny.

Trzeba by zadac pytanie, w porownaniu do czego, do Pani w Biedronce (nie chce nikogo urazic) to oczywiscie, ze tak. No ale juz w porownaniu do jakiegos odpowiednika w innej branży to nie bardzo. Taki programista PLC/robotow itp mniej/wicej wiemy ile zarabia, tutaj screeny ofert z innego forum dla programistow, bez wybierania, pierwsze 5 ofert. I co wazne, na pierwsze 10 ogloszen tylko/az 3 nie mialy podane kwoty.! Pozycja mechanik samochodywy, jako odpowiednik UR ma okolo 4-6 na pracuj.pl Jedynie ktos kto bedzie sie zajmowal samym procesem i sprawami zwiazanymi z jakoscia moze tutaj gorzej wypasc, ale to czesto dziewczyny po studiach ktore sa bo sa.

@MarcinFaszczewski oczywiście masz rację i ja również znam automatyków UR którzy zarabiają więcej z tym że w działach UR możemy mieć różną strukturę i doświadczony elektryk niestety nie zarobi tyle co mgr inż. Jednak to co najważniejsze w tym artykule to zakres płac na które można liczyć w naszej branży.
Podsumowując jest dobrze ale jak kolega @bercow zauważył do IT jeszcze daleko.

1lajk

Przez 11 lat pracowałem jako programista PLC, ale do moich obowiązków należało również ofertowanie, projektowanie schematów elektrycznych, nadzór nad prefabrykacją, kierowanie projektem, uruchomienie, przygotowanie dokumentacji maszyny (ocena zgodności + instrukcja), a zarobki raczej średnie, nawet nie zbliżające się do poziomu, jaki opisano w artykule.

Praca była bardzo rozwijająca i wiele się nauczyłem, ale zbyt wiele obowiązków powoduje, że po pewnym czasie wszystko może zbrzydnąć, nawet naprawdę fajna praca - bo praca automatyka jest świetna i przynosi sporo satysfakcji.

Wobec wyeksploatowania w pewnym momencie trzeba było podziękować. Nie żałuję ;). Już nie programuję - nie tęsknię za tym ani trochę!

Pisze z punktu widzenia integratora i najbardziej razi mnie dysproporcja pomiędzy projektami krajowymi a zagranicznymi (Niemcy itp.). Wdrożenia wykonywane są w fabrykach tych samych firm, a w Polsce można dostać (B2B) 50 zł netto/h a za granicą 40-60 euro netto/h. Co gorsza pracując w południowej Polsce wdrażając projekt ma północy, lub w centralnej części wiąże się niekiedy z takim samym czasem podróży i długością trwania delegacji bez zjazdu do domu co za granicami naszego kraju.

Co do ofert na wszelkiego rodzaju portalach z ofertami pracy to najbardziej drażni mnie brak widełek płacowych. Zaraz na drugim miejscu jest informacja o czasie stosunku czasu pracy dom/wyjazd. Co do kultury pracy działów HR to jednak wiele naszej branży brakuje. Całe szczęście powoli zmienia się na lepsze.

2lajki

Co do zarobków w każdym zawodzie powinny być brane pod uwagę umiejętności i sposób posługiwania się narzędziami, a także podejście do rozwiązywania problemów. Niekiedy osoba z doświadczeniem usuwa usterkę w 10 min. zaś świerzak wertuje 8 godzin schematy bez rezultatu. W swojej karierze kilka razy niańczyłem studentów w pierwszych dniach pracy ze świadomością że zarabiają już na samym starcie tyle co ja.