Etapy postępowania przy oznakowaniu CE

Oznakowaniu CE podlegają wprowadzane na rynek nowe maszyny - nadaje je producent wiec budując nową szafkę i sterowanie np. wentylatora lub pompy trzeba przeprowadzić całą procedurę i nadać CE na całość czyli np. na szafkę z zastosowaną pompą lub napędem. Kupując maszynę z 2 ręki która już miała CE tak czy siak podlega ona ocenie minimalnych wymagań, my bazujemy na tabelce którą otrzymaliśmy z PIPu -50 parę pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć TAK/NIE/Nie dotyczy. Na tej podstawie maszyna dostaje paszport :wink:

Wracając do procedury CE ja robiąc projekt urządzenia bazuję i powołuję się wyłącznie na normy.

Projekt sterowania automatyki zawsze zaczynam się od analizy ryzyka i określenia kategorii bezpieczeństwa którą odczytać można z grafu. Z reguły bazuję na kategoriach a rzadziej na SIL-ach. Masz do wyboru dwie normy (kategorie PLr norma13849-1 w lub SIL norma 62061 ).

Koledzy z działu konstrukcyjnego w tym czasie pracują nad mechaniką konstrukcją modelem 3D, bezpieczeństwem osłon, napędów itd

Po wyniku kategorii dobieram aparaturę, z reguły siemens -przekaźniki bezpieczeństwa lub PLC SF, przyciski, krańcówki itd. Całość wg. kolejnej normy muszę zwalidować i robię to na stronie siemensa narzędziem Safety Evaluation Tool (mając komponenty siemensa robi się to bardzo szybko) czasem korzystam z programu SISTEMA.

Jeśli walidacja jest OK. otrzymujesz raport bezpieczeństwa z opisem itd. Pod tym się trzeba podpisać z reguły 2 podpisy menagera i inspektora safety i to jest tzw dupochron :wink:

W drugim etapie projektuję resztę sterowania PLC hmi itd
Trzeci etap to zamknięcie projektu (schematy, zestawienia, drutowanie, zabudowa 3D itd robię to w SEE Electrikal-u).

Kolejny etap to przekazanie do wykonania i szycie szafy. W tym czasie z reguły piszę i testuję program np. w PLCsim .

Końcowy etap to montaż i uruchomienie, testy wdrożenie, instrukcja obsługi. Zebranie całej dokumentacji (mechaniczna, konstrukcyjna i automatyka) i wypełnienie wielu dokumentów i to robione jest tzw. komisyjnie;)
Ważna jest współpraca z działem BHP ( piktogramy itd).
Na koniec odbiór, protokóły pomiarów po montażu, tabliczka znamionowa ze znakiem CE, przekazanie do eksploatacji
Ważne po montażu maszyny opracować instrukcję stanowiskową i to robi już odbiorca we własnym zakresie(nie jest to instrukcja obsługi urządzenia) oraz szkolenia obsługi potwierdzone planem szkolenia i podpisem szkolonych np.operatorów
To tak na szybko opisałem jak to u mnie wygląda, trzeba mieć świadomość robiąc klientowi jakieś urządzenie ile trzeba się napracować by nie latać później po sądach.

To co opisałem to bardzo skrócona procedura;)

PS. Ciekawostką jest fakt że jak ma wyglądać instrukcja obsługi - to też określa norma :wink:

Może moje wypociny się komuś tu na forum przydadzą :wink:

A tu link do opracowania Siemensa https://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_ia/Bezpieczenstwo_funkcjonalne.pdf
Publikacja ABB też dokładnie opisane procedury
https://library.e.abb.com/public/0ed584054e79f60d48257ae5003b330c/Bezpieczenstwo_w_systemach_sterowania_wedlug_normy_%20ISO_%20EN-%2013849-1.pdf

A i uwaga: stosowanie norm NIE jest obowiązkiem;) ale warto je stosować i trzymać jakieś standardy.

Jak znajdę kiedyś czas to opiszę kilka norm w dziale Safety oraz kilka norm odnoście kolorów przycisków bo widzę dużo osób nadal stosuje zielone i czerwone na start/stop ( a nie białe i czarne), kolorów lampek i ich znaczenia, kolorów linek krosowych bo widzę że ludzie sznurują szafy kolorowo;) a to też pięknie określa norma i tu uwaga do autora postu - kolorem niebieskim obwody sterowania 24VDC potencjał + i -, kolorem czerwonym obwody sterowania 24VAC/110VAC, czarnym obwody 230/400VAC, linką kolorem pomarańczowym - obwód który po wyłączeniu szafy zostaje pod napięciem - np. obwód zasilania ze złączki ZUG zasilania do wyłącznika szafy :wink: itd.

Ciekawe też jest oznakowanie zatrzymania awaryjnego(grzybki, krańcówki) a wyłączenia awaryjnego(wyłącznik główny szafy)
Dużo urządzeń widziałem gdzie układ Safety nie posiada przycisku RESET (kolor niebieski) - warto zgłębić również ten temat w dziale Safety;)

Myślę że to jest temat rzeka w dziale SAFETY tego forum;)
Kolejny ciekawy temat - uziemianie do szyny PE potencjału , -’’ 24VDC - warto pamiętać , są do tego złączki z możliwością rozłączenia i testu z lampką LED :wink:
Się rozpisałem - Spadam spać
Dobranoc

6 polubień

Baaaardzo dużo informacji i bardzo przyjemnie opisanych.
Faktycznie jest to kolejny dobry pomysł na kategorię czy podkategorię, gdzie ci bardziej doświadczeni mogli by robić wpisy na zasadzie tipów co do tworzenia urządzeń, sterowań, o czym warto czy należy pamiętać, etc.

Z tego komentarza trzeba uczynić osobny temat co właśnie spróbuję uczynić :slight_smile:

Wystarczy, że takie wpisy będą w kategorii dyskusje z dodanym tagiem “Wiedza” :wink:

Moim zdaniem @plc24 powinien z tego napisać artykuł do Konkursu iAutomatyka Trochę dopisać to i owo będzie jeden z TOP artykułów.

4 polubienia

Ciekawe ! Szczególnie zaciekawiły mnie te materiały z pipu, no i ocena ryzyka z tabelki - przydałby się jakiś post z przykładem :slight_smile:

Witam. Jak znajdę chwilę pochyle się nad tym tematem. Chwilowo mam dużo tematów w pracy.

2 polubienia